Menu

Zdania Złożone... blog Artura Baranowskiego

o książkach, które zostawiają ślad w mojej głowie.

Turban Mistrza Mansura

oxyart

Autor tej książki podobno uczył Jarosława Kaczyńskiego zachowywania się w miejscach publicznych i przed kamerą, używania gestów i retorycznych sztuczek. Na pewno Marek Kochan jest autorem kilku książek z dziedziny erystyki, reklamy i polityki. Ekspert od politycznego wizerunku wydał też małą książeczkę, którą można uznać za świetny zestaw mądrych bajek dla dzieci, gdyby nie podtytuł: „Opowieści sufickie dla mówców i przywódców”.

„Turban Mistrza Mansura” to istotnie kilkadziesiąt króciutkich opowieści snutych przez sufiego Mansura, zakończonych zawsze mądrą puentą. Bohater książki to autentyczna postać. Urodził się w XIV wieku i nauki pobierał u sławnego mistrza sufickiego Ibn Mustafy ad-Dina. Potem założył własną szkołę i doradzał wszystkim, którzy zwrócili się do niego o pomoc. Znany był jako Sufi Drogi, bo swoje opowieści osnuwał zwykle wokół motywu wędrówki, lub zapraszał słuchaczy na długie spacery. Pod koniec życia przeniósł się do Europy i napisał „Turban Mistrza Mansura”. Książka obrosła legendą, ale do dzisiaj nie zachował się jej ani jeden egzemplarz. Marek Kochan, polski naukowiec i wykładowca uniwersytecki postanowił zrekonstruować ją i nieco uwspółcześnić opowieści sufickie. Czy ta sztuka mu się udała?

 

turbanmistrza

Moim zdaniem poradził sobie całkiem dobrze. Książeczka ma niewielkie wymiary i bardzo przypomina tomik bajek. I z powodzeniem można je czytać dzieciom, które już patrzą świadomie na świat i są jego ciekawe. Opowiastki pomogą nauczyć je myślenia, wnioskowania i dobrych nawyków. Co jednak z dorosłymi, bo podtytuł kieruje uwagę na takiego czytelnika? Rzeczywiście opowiedziane historie mogą stać się ciekawymi przerywnikami dla nudnawych wykładów coachingowych i metodą na pobudzenie podsypiających uczestników. Gdyby sięgnęli po nią polscy politycy, jakość wypowiedzi poszybowałaby w górę jak rakieta. I jeśli pozycje greckich stoików są dla nich zbyt zawiłe i trudne, to może sufickie opowiastki zdołają przebić się przez mur nachalnej polityki. Bo mam wrażenie, że Polakom brakuje mędrców, a cierpią na nadmiar mądrali.

 

Post Scriptum (dołączony na prośbę Agaty), czyli jedna przypowieść:

"Usiadł tyłem"

Pewnego dnia kalif zaprosił sufiego na ucztę. Po zakończeniu uczty do sali weszła grupa grajków. Goście usiedli na poduszkach w kręgu, aby dobrze słyszeć. jeden z gości kalifa, dostojny radża z Beludżystanu, usiał bokiem, a właściwie tyłem do sufiego, zasłaniając mu widok. Siedział tak przez cały koncert. Sufi nie zwracał na to uwagi .

Po zakończeniu koncertu radża zauważył, że siedział tyłem do mistrza. Zaczął go przepraszać.

- Przepraszam, sufi, mogłeś poczuć się dotknięty. Proszę, nie złość się na mnie - mówił.

- Nic nie szkodzi - powiedział sufi. - Dlaczego ja miałbym się złościć? To raczej ty masz powód do niezadowolenia. Siedząc tak, sam sobie wystawiłeś nie najlepsze świadectwo.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [magda 1000krokow.pl] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Ja mam ostatnio wrażenie, że naszym politykom brakuje ostatnio rozumu. Ale nie o polityce tutaj... Recenzja brzmi zachęcająco sięgnę po książkę. Dzięki za rekomendację.

 • Gość: [Agata - SarnieZycie.pl] *.dynamic.chello.pl

  Właśnie czytamy z synem "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych", więc opowieści z opisywanego tomiku mogą być ciekawą kontynuacją w klimacie filozoficznym. Byłoby super, gdyby we wpisie był chociaż maleńki fragment na zachętę ;)

 • Gość: [Dee] *.dyn.plus.net

  Uwielbiam takie opowiastki i z przyjemnością poszukam tej książki. A o politykach mam jedno niezbyt pochlebne zdanie, ale by nie wystawiać sobie nienajlepszego świadectwa, nie będę się nim dzielić

 • Gość: [klaudia j] *.emea.hpecore.net

  :) Recenzja zachęciła mnie do sięgnięcia po wspomnianą książkę. Zwłaszcza, że lubię taki styl pisania! :)

 • Gość: [Wyrodna Matka] *.comarch.com

  "Rzeczywiście opowiedziane historie mogą stać się ciekawymi przerywnikami dla nudnawych wykładów coachingowych i metodą na pobudzenie podsypiających uczestników" - bardzo do mnie to zdanie przemawia :)
  Z chęcią przeczytałabym tę książkę jako ciekawostkę, chociaż osobiście wolę książki, w których opowiadana jest jedna historia od początku do końca a nie lubię zbiorów opowiadań :) Pozdrawniam.

 • Gość: [alexanderkowo.pl] *.futuroexito.pl

  Studiowałam filozofię, więc chętnie sięgnę po książkę :)

 • Gość: [Aleksandra] 217.153.226.*

  Faktycznie wygląda jak tomik bajek! :) Chętnie po nią sięgnę - Twoja recenzja mnie mocno zachęciła :)

 • bookendorfina

  Z zainteresowaniem zajrzę do książki, muszę jej poszukać. :)

© Zdania Złożone... blog Artura Baranowskiego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci