Menu

Zdania Złożone... blog Artura Baranowskiego

o książkach, które zostawiają ślad w mojej głowie.

Inteligencja kwiatów

oxyart

Jeśli lubicie długie zdania złożone napisane w starym stylu z początków XX wieku, to ta książka zachwyci Was tak mocno jak mnie. A jeśli dodam, że ryciny w niej zamieszczone ryciny też mają co najmniej sto lat, to każdy książkofil powinien zawyć z zachwytu. Taka właśnie jest Inteligencja kwiatów Maurice’a Maeterlincka. 

Ukazała się po raz pierwszy w 1905 roku – wtedy jeszcze bez ilustracji. Kiedy w końcu ryciny trafiły na jej karty, czytelnicy byli zachwyceni. Pozostają tacy zresztą do dziś, a bogato ilustrowane wydanie z 1955 roku osiąga w europejskich antykwariatach cenę nawet 400 euro.

.

Inteligencja kwiatów to nie podręcznik do biologii, zresztą po ponad stu latach od pierwszego wydania tej pozycji jej ewentualna wartość edukacyjna byłaby znikoma. Mamy do czynienia raczej ze zbiorem esejów, choć bardzo mocno osadzonych w wiotkich komórkach kwitnących przedstawicieli flory. Maeterlinck patrzy na kwiaty w silnym zbliżeniu i wtedy ważny okazuje się każdy płatek, miniaturowy pręcik i najmniejszy pyłek. Autor chce przekonać czytelnika, że misterną budowę roślin powinniśmy uznawać za cud natury, a ludzkie wynalazki zawsze znajdują swój pierwowzór w faunie. Dochodzi zatem do wniosku, że rośliny muszą posiadać inteligencję – tylko czy tym samym podnosi je na drabinie rozwoju, czy raczej usprawiedliwia człowieka, którego pomysły często pozostają kopią natury?

Całą recenzję znajdziesz tutaj.

intelinegcja kwiatów, maeterlinck, wydawnictwo mg

© Zdania Złożone... blog Artura Baranowskiego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci